Jó nagy hülyeség, de az emberek többsége megpróbál mindent bevetni, ha fájni kezd a foga. Meleg sóval teli zoknival az arcán kapkodja a fájdalomcsillapítót, szegfűszeget, gyömbért rágcsál, elmajszol egy marék zsályát. Aztán amikor a teljes arcüreget elönti a fájdalom, agyat a rémület, hörcsögpofával nekiindul a fogorvoshoz. Aki a boldog mosolyt gyártja.
„Csak ezt éljem túl!”, „Utálok fogorvoshoz menni!”, „Félek!” – hallgatod unos-untalan, bárkitől, bármikor, ha fogászatra megy. Úgy tűnik, oda csak a világ leggyávább emberei járnak. Pedig elegáns, kifinomult életstílust takar, akinek rutin a félévenkénti vizit. És pánikra semmi ok, a fogorvos is ember.
Valamikor a hatvanas évek végén jelent meg Fehér Klára Nem vagyunk mi ördögök című kötete. Rendkívül vicces mű, a korszak nagy kifigurázása. Az egyik egypercesben a kórházból távozó beteg átadja tapasztalatait szobatársainak: „Ágnes nővér jó kávét ad, ha szereti magát, Angéla nővértől lehet még egy kis fájdalomcsillapítót kapni, a Dékány alorvos úr pedig azt is el tudja intézni, hogy a kórházi fodrász soron kívül berakja a haját…”
Ha jellemeznem kellene, akkor ilyesformán írnám le Dr. Komáromy-Poros Gergő fogorvost, a nagyon is modern, elképesztő fogászati eljárásokat ismerő és alkalmazó, mégis régi vágású, finom úriembert, aki a napokban töltötte be a huszonnyolcadik életévét.
A jó doktor. Ha abban a korszakban élt volna, ha egy „olyan” rendszerben, akkor ő király lenne a hajdani sztk-ban. Mindenki imádná, mert mindent el tud intézni, időpontot talál, még a zűrös betegeknek is mosolyog és kedves, az a bemutatkozós fajta, aki rád néz, miközben kezet fog, akinek bizalmat ad a páciens.
Oké, eltelt fél évszázad, ma már máshogyan van a modern magánklinikákon, ezeken a helyeken majd minden doktor kedves. De akkor is minden dokin ott az a fertőtlenítő illatú fehér, ami ha már nem is köpeny, hanem jó szabású teniszing, jó ok a pánikra, a stresszre, a hisztire. És minden rendelőben ott sorakoznak azok az átkozottul félelmetes… macskák.
Íme, a fogorvosi szakzsargon szerinti macska:
Nyilvánvalóan nem a fogorvos személyétől félünk, hanem attól, ha beülünk a székbe, elvész a kontroll. Fekszel mozdulatlanul, a gyomrodon pihenő kézfejeid görcsösen kapaszkodnak egymásba, föléd magasodik a fogorvos, az asszisztens, teledugdossák a szádat nyálszívóval, tükörrel, szondával és olyan helyzetbe hoznak, amiből nincs kiút, nem tudsz kérdezni, válaszolni, jó esetben csak nyögni.Elveszítetted az irányítást. Ilyenkor mondja a doki, ha bármi kellemetlen, tartsa föl a bal kezét. És akkor gondolkodik a beteg, hogy ugyan, ha felemelném, akkor mi történne? Pár perc megnyugvás? De aztán folytatódik minden tovább. Jobb ezen a borzalmon túlesni.
Persze, fölfoghatjuk ezt úgy is, hogy vettünk egy órahossza pihentető nyugalmat, egy mérhetetlenül kényelmes fotelban.
– Miért is a bal kezet kell felemelni? – kérdeztük a doktor urat.
– Mert a páciens a jobb kezével leütné a fogorvost. Bal kézzel csak az asszisztenst bántja, akiért kevésbé kár kezelés közben – mondja nevetve és innentől el is vágták a zsibbasztó stresszt, hiszen ráeszmélünk, itt humor is van.– Hogyan kezeled a gyáva betegeket, a félelmet, a hisztit?
– Nincs hisztis beteg – mondja mosolyogva. Néha, esetleg egy kisgyerek, aki elpityeredik, tiltakozik. Őt meg kell nyugtatni, el kell mondani, hogy mi fog történni, meg kell mutatni az eszközöket. Hagyom, hogy kipróbálja, nyomogassa a „vízi pisztolyt”, a levegőfújót. És ha megnyugodott, hellyel kínálom a kezelőszékbe.
– Miért is nincs ez így a felnőtt betegeknél…
– Igény esetén gond nélkül kivitelezhető. Én eljátszom bárkivel szívesen. Ez a kedvenc részem a fogászatban.
– Aha! – fejtjük meg a doktor mókás filozófiáját. – Akkor ezért lettél fogorvos?
– Ügyvédnek készültem, de rádöbbentem, hogy nem akarok egész nap öltönyt viselni, és nem szeretnék bűnös emberekkel foglalkozni, akikről tudom, hogy rosszat csináltak, nekem azonban bizonygatnom kell, hogy ők igazából jófiúk. Ekkor határoztam el, hogy orvos leszek, elvégre maradjunk valami komolyabb dolognál. Elsőre nem vettek fel az egyetemre. Elmentem egy éven át asszisztálni egy fogorvosi rendelőben és megtetszett a szakma. Én pedig elköteleződtem.– Úgy tartják, a fogászat olyan kimerítő, fizikailag terhelő munka, mint mondjuk a bányászat. Mekkora erő kell egy fog kihúzásához?
– Nem vagyok fitness guru alkat, de azért amit eddig próbáltam kihúzni, azok kijöttek. A foghúzáshoz alapvetően kell erő, de azzal, hogy az eszközöknek a tára egyre szélesedik, meg lehet könnyíteni a nagyobb fizikai erőbevetéseket. A régi nagy csontkalapácsos, vésős húzásokhoz képest finomodott sokat a szájsebészet.– Milyen emlék a legelső páciensed?
– Az első? Ő feledhetetlen, az egyetemi gyakorlaton a baba volt. Műanyag fej, amiben kivehető fogak vannak. Azon lehet szépen gyakorolni a furkálást, a tömést, bármilyen eszköz használható, épp úgy, mint a valódi pácienseknél. Csak azért nála még egy picit kisebb a tét. Nem volt könnyű megtanulni tükörből dolgozni, a tankönyv mutatásai alapján végezni a baba ellátását. Ha nem nézett oda a gyakorlatvezető, rendre belebújtunk a bábu szájába, vagy kivettük a fogat és kézben csináltuk meg – neveti el magát az emlékeket felidézve. – Igazi pácienseket a harmadik év második félévétől kezelünk. Természetesen ott sem azzal indítottunk, hogy jó napot kívánok, ön az első beteg életemben. Mintha a napi rutin része lenne, megnyerő magabiztossággal, de a létező legkisebb fúrófejjel kezdtem hozzá a kezelésnek. Az egyetemen mindig azzal ijesztgettek, hogy óvatoskodjunk, mert simán meg tudjuk nyitni a fogbelet. Ma persze már látom, hogy ez viszonylag nehéz lenne. Az első tömésem egyébként, ha jól emlékszem, háromszor másfél órán át tartott. Egy sima kis tömés. Úgyhogy jól begyakoroltam, tudok is szép barázdákat formázni – mondja ironikusan.
– Mi van akkor, ha jön egy lófogú páciens, aki a lófogai helyett gyöngy fogsor koronát szeretne?
– Ha indokolt, hogy a páciensnek egyébként is lecsiszoljam a fogait, akkor elég nagy játéktér marad arra, hogy a formákon esetlegesen lehessen módosítani. Általában azonban, akinek hosszúak a fogai, annak a természet a fejformája miatt adott ilyet és szép, arányos ez úgy, ahogy van, kár lenne belenyúlni.– Mit gondolsz, úgy tizenöt év múlva hol tart a tudomány és hol tartasz majd te? Mikorra teljesedhet ki a karriered?
– Nehéz ekkora távlatban gondolkodni, különösen azért, mert a fogászat fejlődése elképesztő. Az új anyagok, új eljárások felfedezése hihetetlenül gyors. Egyre több olyan eset van, amit egykor nem, de ma már simán, fájdalommentesen meg tudunk oldani. Régen az volt az általános, hogy a kisvárosnak volt egy fogorvosa, és ő valamennyi beavatkozást el tudott végezni. Mára azonban annyira sajátosak a sztomatológia egyes ágai, hogy mindenféle kezelésre külön specialista képezi magát. S hogy az én karrierem mikorra teljesedhet ki? A felnőtteknek a fogorvostól való félelme többnyire abból ered, hogy gyermekkorban rossz élmény érte őket. Talán azoknak a gyermekeknek az életében, akiket ma hozzám hoznak el az első kezelésükre és szorongás nélkül, vidáman ismerkedhetnek meg a rendelő levegőjével és a műszerekkel, rutinná válik a fogászat látogatása. És ha az elkövetkezendő tíz, húsz év elteltével nagyobb beavatkozások nélkül meg tudnám őrizni az ő fogaikat úgy, hogy felszabadultan, félelem nélkül jöttek rendszeresen a rendelőbe, az tanúskodhatna egy sikeres pályafutásról.
Nos, ha ezek után még valakiben élesen lüktet a félelem, esetleg a foga sajog, mielőbb jelentkezzen be egy vizitre. De ne felejtsétek, először a játék! Tudjátok, vízi pisztoly, macska és csak utána üljetek a székbe.
Dr. Komáromy-Poros Gergő 2015-ben szerezte meg diplomáját a Semmelweis Egyetemen, azóta folyamatosan bővülő szakmai tapasztalattal és empatikus megközelítéssel áll a páciensek rendelkezésére. Jártas az esztétikai fogászat és az endodoncia területén is. Ez utóbbi a fogászat azon területe, amely a fogbél, illetve a foggyökér körüli szövetek megbetegedéseinek megelőzésére, a már kialakult elváltozások kezelésére szakosodott. A protetika terén foglalkozik rögzített és kivehető fogpótlásokkal, kombinált megoldásokkal, koronák és hidak készítésével. Ezen felül tevékenységének részét képezik a dentálhigiéniai problémák feltérképezése és azok megoldása is.
A Doktor Úr elérhetőségéről e-mailben örömmel adunk tájékoztatást. (a szerk.)