A lovas esküvő az nem csak úgy van, hogy bevezetik a lovat, mellé raknak egy sámlit és tűsarkúban, tüllben, kristályban fölmászik rá a menyasszony, aztán galopp, gyíte-gyíte, szélsebesen, hogy libbenjen a fátyol…
Harmóniában a természettel
Egy lovas esküvő olyan, amelynél természetközelibbet, érzelmekkel telibbet, az ember és állat – aki ezúttal is családtag – közötti harmóniát jobban példázóbbat el nem tudok képzelni.
Szertartásvezetőként és újságíróként is meg kellett tanulnom a sok, hosszú év alatt, hogyan uralkodjak az érzelmeimen. Bevallom, ez a legnehezebb feladat, és nem is mindig sikerül. Például most sem. Ennek a fotónak a cikkbe szerkesztése közben is belefutottak a könnyek a szemembe.
Aranyszállal kötött szövetség
Látni Szaszát és Ábelt, a közöttük láthatatlan aranyszállal megkötött örök szövetséget, a végtelen szeretet példája. Társak ők, egy életen át tartó barátságban.
Szaszát, Varga Szabinát pici leány kora óta ismerem és imádom. A Kentaur Lovas Alapítvány színeiben számtalan verseny győztese, díjlovagló, aki egész eddigi életét lovak, kutyák, juhok között töltötte, és abban a csodálatos versenyvilágban, amelyet mi csak ámulattal bámulunk, a lovassportban.
Megtanultunk lovas esküvőül
Ezen a napon nem volt smink, nem volt púder. A legszebb frizurát is Ábel viselte. Gyönyörű fonatával pontosan tudta, hogy ma övé a főszerep.
Jordán Saci fotográfussal, Szaszával, Anitával, Fizl Katával – róla még ódákat fogok zengeni – és kislányaival benépesítettük Balatonalmádi legklasszabb helyét, Anita lovas farmját, és azon túl, hogy lemaketteztük a lovas esküvő minden lépését, még azt is megtanultuk, hogy a kockacukor lónak hülyeség, a sárgarépa viszont nyerő, valamint hogy a „lófog” nem csak egy csúfolkódás, hanem valóban létező és igencsak nagy. Erről van egy jó képünk is.
Szasza édesanyja, Lelkes Anita barátnőm, a Kentaur Lovas Alapítvány a Gyermekekért alapítója, lovasoktató. Amikor felkérést kaptam egy lovas esküvőn való közreműködésre, azonnal Anitát hívtam segítségül. Bár nagyon jó vagyok a négylábúakkal közös esküvőkben, a legnagyobb dán doggal is be tudok sétálni a ceremóniaasztalhoz, lovakat eddig csak simogattam. Meg szurkoltam nekik a Kincsem Parkban, de az ordibáláshoz, hogy gyí-gyí-gyí – mint Julia Roberts a Micsoda nőben -, nem kell különösebb spílerség.
Puncskislányokkal lólépésben
Van feladat, kérdés, szalmán dűlöngélő dekortárgy bőven. A fátyol és a ló viselkedésén túl tudnunk kell azt is, hogy milyen sebességgel galoppol, tud-e Ed Sheeranre és Mendelssohnra lépni, és milyen jutifalatot adok neki, hogy kedvesnek találjon. Mit szól a fényképezőgéphez és ahhoz, hogy fotóssal, lebbenő fátylakkal, izgő-mozgó, harsanóan vidám puncskislányokkal álljuk körül, akik mind-mind ölelgetni akarjuk.
Kata, Panni, Julcsi és Becó
Fizl Katával, a Bábos Gyereksarok megálmodójával, létrehozójával egy esküvőkiállításon ismerkedtünk meg. Nap végére a cukorszirup zenéktől és magassarkútól elcsigázottan sétálgattam, amikor megláttam Kata standját, a fantasztikus, vidám öltözetét, a körülötte lévő színes kis bútorokat, játékokat és a nagy bundás macit, aki kényelmesen terült el a játszószőnyegen. És akkor gyerek akartam lenni néhány percig, amíg visszatöltődöm szertartásvezető asszony üzemmódba.
És akkor előbújt Becó, valahogy így, ahogyan ezen a képen is, zsebből, úgy, hogy minden körülöttem lévő más megszűnt, csak az a kicsi báb volt előttem, aki betöltötte szeretettel a teret és a lelkemet.
„Sok gyerek, sok kutya”-esküvők
Ha engem emlegetnek, akkor vagy úgy kerülök szóba, hogy a kalapos szertartásvezető, vagy úgy, hogy „tudod, aki a sok gyerek, sok kutya” esküvőket szereti. És valóban, odáig vagyok azokért az esküvőkért, családi eseményekért, ahová boldogan viszik magukkal a szülők a gyerekeket, ott lehetnek a négylábú kedvencek és a legidősebbek, legbölcsebbek, a nagyszülők, dédikék is.
Vallom, hogy már egészen pici kortól el kell kezdeni közösen töltött eseményekre hordani a gyerekeket, hiszen így tanulják meg évről-évre, a saját tempójukban, hogyan illik viselkedni, részeseivé válni egy pompás rendezvénynek. Nem lesz számukra nyűg a csipkeruha, és azt is megtapasztalhatják, hogy nem szentségtörés a fodroshoz gumicsizmát húzni, vagy akár mezitláb futkozni egy patinás kastélykertben.
Bábos Gyereksarok
Kata ezért is hívta életre a Bábos Gyereksarkot. Ő is és magasan képzett pedagógus kollégái korra és érdeklődésre fókuszált, személyre szabott, bel- és kültéri elemekkel felszerelt játékparkkal örvendezteteik meg a gyerekeket, akik önfeledten játszhatnak, amíg szüleik felhőtlenül szórakozhatnak az esküvőn.
Becó kalandjai
Ha póniló nincs is minden eseményen, Becó mindig jelen van. Kata álmodta meg Magyarországon először azt a szolgáltatást, ahol Becó, a zsebmanó interaktív bábjelenetekkel segíti a gyermekekkel való kapcsolattartást, már az esküvőt megelőzően.
Mivel a legfontosabb szempont, hogy a gyerekek idegen környezetben könnyebben váljanak le a szórakozni vágyó szüleikről, a bizalmukat már jócskán a rendezvény előtti hetekben, hónapokban elkezdi építeni Kata. A meghívott vendégek gyerekei megkapják azt a tíz részből álló „Becó kalandjai” című, online videósorozatot, amelyen keresztül megismerkedhetnek a kis manóval és Katával is. Így a rendezvény napján már ismerősként üdvözlik őket.
Nem egy szimpla gyerekmegőző szolgáltatás ez. Amire eljön a nagy nap, a Bábos Gyereksarok képviselőihez már úgy rohannak, mintha régi-régi jóbarátok lennének.
Jó volt megtapasztalni Kata mellett, hogyan foglalkoztatja, köti le a gyerekek figyelmét, akár néhány fahasáb, diófa levél és madzag segítségével. Belefeledkezve nézni, ahogyan a téli tüzelő akadálypályává avanzsál a fűben, és hallgatni őt, megosztani egymással a közös véleményünket, hogy gyereket vinni esküvőre szuper. Legalább is, ha ott a Bábos Gyereksarok, egészen biztosan.
A répa-sztori
És akkor, ha a gyerekek már lekenyerezve a szórakoztató játékokkal, jöhetnek a lovak. A menyasszonyi csokor mellé kötöttünk egy lócsokrot is répából, friss karalábé levelekből. Ábel és Panka megtanítottak répát etetni.
Visszatérve oda, hogy miért is nincs ennél természetközelibb esküvő. Nem csak azért, mert ahol ló van, ott van száraz kóró, szúrós szalma, illatos széna és lócitrom. Hanem azért, mert a ló úgy néz gazdájára, és a lovasa úgy néz a lovára, mintha mindketten istenek volnának, és együtt, egy testté válva vágtázzák végig az utat egészen a boldogságig, ahol várja őket a vőlegény és a násznép.
Az Inanna Wedding varázslat
Az esküvőn, ahol lovon vonul be a menyasszony, és azt megelőzően órákon át tartó fotózáson vesznek részt, tudnunk kell, hogy számára mely ruhadarabok lesznek a legkényelmesebbek és a legszebbek lóháton.
A Szasza által bemutatott Inanna Wedding ruhák, amelyeket magunkkal vittünk a fotózásra, mind tökéletesnek bizonyultak, nem csak túlélték, de sérülések nélkül megúszták a „természetet”.
A menyasszony kényelme
Minden modell csodálatos, aprólékos, kézi munkával készített darab, amelyeknél az elsődleges szempont a kényelem, a menyasszony számára nagy mozgásteret biztosító rugalmasság volt.
Bár valamennyi darabról sugárzik az elegancia, a csipkék, a gyöngyök, a tollak varázsolják az elasztikus anyagokra a kifinomultságot, a különlegességet. Az aprólékosan, számtalan munkaórán át öltögető kezek minden mozdulata visszaköszön a mesterműveken.
Bai Antonia, az Inanna Wedding tulajdonosa és tervezője számára rendkívül fontos a fenntarthatóság. Méltán példázzák ezt menyasszonyi és koszorúslány ruhái is, hiszen szinte valamennyi két részes darabjukat úgy alkotják meg, hogy a nagy nap után is viselhetőek maradjanak, akár egy jól szabott farmerral, de még az elegáns lovagló nadrággal is.
Bár a farmer már csak akkor jutott eszünkbe, amikor váratlan vendég érkezett az igazán „természetközeli esküvőnk” helyszínére, és legszívesebben leheveredtünk volna vele a fűbe.
Süni a szertartásvezető asztalán! Igen! Igazi!
Ahogyan sok váratlan esemény történhet egy esküvőn, úgy született meg a süni-sztorink is és Panka, a zabolátlan kis ló kalaptolvajlása is. Egész nap oly büszkén viseltem a Reed and Rime szalon szizálból készült, crinoline masnival díszített, álom kis fejdíszét, hogy Panka elirigyelte rólam. Elirigyelte? Majd le kapta a fejemről!
Bár hat évvel ezelőtt, amikor írtam a Whisper Cafe Magazin bemutatkozóját, valahogy úgy fogalmaztam, hogy a divatról majd csak akkor írok, ha azt hallom: „Nézd, ott megy az a kalapos nő, tudod, a whispercafe-s!” Nos, ez már megtörtént, úgyhogy ezen túl boldogan írok az eseményeken büszkén kalapot, fejdíszeket viselő hölgyekről is.
Fotó: Wedding Pixels Stúdió – Jordán Sára
Menyasszonyi ruhák: Inanna Wedding
Esküvői gyermekfelügyelet: Bábos Gyereksarok
Fejdísz: Read and Rime Szalon
Szervezés és dekoráció: Whisper Cafe Wedding
Szertartásvezető: Pintér Andrea
Hálásan köszönöm Sacinak a csodálatos fotókat,
Anitának, Szaszának, Antoniának, Katának, Panninak, Julcsinak
és a négylábúaknak, Ábelnek, Pankának és a kis póninak, Kabalának, hogy közreműködtek
ezen az emlékezetes napon!