Bory Jenő lovagvára, ami azon túl, hogy egy majd negyven éven át épült csodapalota, óriási geg.
A várat a szobrász-építész tervezte és építette, kertjében és termeiben az ő és felesége, Komócsin Ilona festőművész – Székely Bertalan tanítvány – alkotásai láthatók.
Ez a különös építmény hajdan családi otthonként szolgált. Mára Székesfehérvár legtutibb látványossága és egy példamutatóan szép házasélet szimbóluma lett, ahol Bory Jenő márványba vésett versei is a bájos asszonyhoz fűződő szerelme emlékét őrzik.
Az északi szárnyban például van egy kápolna, amelynek fókuszában a Hitvesi szeretet című szobor áll.
Ezt az alkotást feleségéről mintázta, akit olyan jóságos asszonynak tartott, hogy szobrán egy angyal is csókolja lábait. A háttérfreskón mindeközben – a méltán – irigykedő „sárga asszonyok” lesik Borynét.
Menj be minden zegzugba, lesd meg a titkokat, kincseket, kerengj a csigalépcsők között.
A legjobb, ha el is tévedsz egy kicsit.
Ülj le a tanúhelyre és vallj, majd állj a pallos alá, s merd kimondani a valót. És semmi himihumi, ha nem mondasz igazat, lesújt.
Ó… és a Százoszlopos udvar… ott kell megcsókolni a békát. Az a mendemonda járja – mindig tiltakozom, ha valaki azt állítja, ezt csak én találtam ki –, ha a Bory-várban megcsókolod a kutat őrző békát, eljön a királyfi. Itt jegyzem meg, bár sokan nem hiszik a misztikumot, a kővarangy valahogy mindig tele van rúzsnyomokkal.
Cím: 8000 Székesfehérvár, Máriavölgy 54.
GPS: szélesség 47.2107127 – hosszúság 18.4520971
„A kövek beszélnek” – minden információ a Bory-várról: itt
Kutyákra vonatkozó szabály:
Kutyajegy nincs, ők díjtalanul látogathatják a várat.
Kutyát ölben, táskában, vagy rövid pórázon lehet bevinni, a kiállítótermekbe azonban nem lehet velük bemenni.